ČESTA PITANJA:
Demencija se može definirati kao oštećenje kognitivnih/spoznajnih sposobnosti koje se obično razvija kroz duži vremenski period i koje je toliko izraženo da otežava svakodnevno funkcioniranje. Demencija može biti rezultat vrlo različitih bolesti ili oštećenja mozga, no najčešće je uzrokovana Alzheimerovom bolešću. Da bi se ustanovilo o kojem se tipu demencije radi, svakog bolesnika neurolog će pažljivo pregledati i učiniti potrebne pretrage.
Svakog bolesnika s demencijom može se prema simptomima liječiti, ali kod većine demencija nije realno očekivati da će liječenje dovesti i do izlječenja. Upravo zato potrebno je dijagnostiku usmjeriti na one bolesti koje dovode do demencije, a čije liječenje može dovesti i do povlačenja demencije. Ovdje nije moguće navesti sve te bolesti , ali neke od najvažnijih su sljedeće: nedostatak hormona štitnjače (hipotireoza), nedostatak vitamina B12, neke kronične upalne bolesti mozga (npr. kod AIDS), neke bolesti koje je moguće kirurški liječiti (npr. tzv. hidrocefalus s normalnim tlakom). Ponekad simptomi depresije vrlo nalikuju na demenciju, pa se u tim slučajevima može govoriti o „pseudoemenciji“. Zbog navedenog, svakog bolesnika sa simptomima demencije trebao bi pregledati specijalist neurolog, ili psihijatar koji se bavi demencijama, a koji će preporučiti koje su sve dodatne pretrage potrebne u individualnom slučaju.
Na mrežnoj stranici Hrvatske udruge za Alzheimerovu bolest mogu se naći brojne vrijedne informacije o prepoznavanju, liječenju, istraživanjima, različitim vidovima olakšavanja tereta ove bolesti, te o aktivnostima koje provodi Udruga.
Adresa naslovne stranice Udruge: https://alzheimer.hr/